Przejdź do treści

Partnerzy

Tworzymy Razem
sapienza

Uniwersytet Sapienza w Rzymie

Uniwersytet Sapienza w Rzymie (SAPIENZA), założony w 1303 r. przez papieża Bonifacego VIII, jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie i drugim co do wielkości uniwersytetem w Europie, doskonale radzącym sobie ze swoją wyjątkową liczbą studentów: 120. SAPIENZA ma 11 wydziałów, które obejmują każdy rodzaj obszaru naukowego i społecznego, z 63 katedrami, ponad 4.700 profesorów i badaczy oraz 4.300 pracowników administracyjnych i technicznych.

Zaangażowany w znaczenie internacjonalizacji edukacji i szkoleń, dzielenia się wiedzą i know-how, współpracy w budowaniu instytucji i zdolności, Uniwersytet Sapienza jest zaangażowany, od dłuższego czasu, w szerokim zakresie projektów współpracy międzynarodowej i działań z prawie każdym obszarze geograficznym świata: od Azji do Bałkanów, od Australii do Bliskiego Wschodu, od Ameryki do krajów AKP.

To długotrwałe doświadczenie przyniosło Sapienzy rozległą wiedzę na temat współpracy międzynarodowej, która pozwoliła naszemu Uniwersytetowi rozwinąć szeroki i obecnie sprawdzony zakres umiejętności zarządzania i działania w tej dziedzinie.

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej (DIMA) składa się z około 100 pracowników, wśród których są profesorowie, technicy i pracownicy administracyjni. Główne cele DIMA to promocja i koordynacja działalności badawczej w dziedzinie mechaniki stosowanej, mechaniki płynów i dynamiki, silników lotniczych, pomiarów mechanicznych i termicznych, projektowania technologicznego, zarządzania i projektowania silników, zakładów przemysłowych i energetycznych, energii odnawialnej i efektywności energetycznej. DIMA wspiera studia II stopnia Professional Masters, takie jak EFER-Energy Efficiency and Renewable Sources i jest koordynatorem kilku projektów europejskich, zarówno edukacyjnych, jak i badawczych, takich jak Joint Master of Mediterranean Initiatives on renewable and sustainable energy – projekt JAMILA, finansowany w ramach programu TEMPUS (2013).

DIMA działa na rzecz rozwoju elektrowni odnawialnych i symulacji procesów przy użyciu standardowych i „ad hoc” programów (TRNSYS, CHEMCAD, ASPEN, kody CFD). DIMA projektuje, buduje, testuje i kwalifikuje innowacyjne komponenty dla elektrowni słonecznych poprzez swoje zaplecze laboratoryjne:

Wydział Astronautyki, Elektrotechniki i Energetyki (DIAEE) w obszarze Fizyki Budowli i Środowiska koncentruje swoje działania w dziedzinie oświetlenia, akustyki, wentylacji, jakości powietrza wewnętrznego (IAQ) i energetyki.

DIAEE pracuje nad szerokim portfolio podstawowych i stosowanych, krajowych i międzynarodowych projektów badawczych w zakresie technologii, energii, budownictwa i środowiska. Program akustyczny obejmuje akustykę środowiskową i przemysłową. W szczególności izolacja akustyczna, zaawansowane metody pomiarowe w akustyce, analiza odpowiedzi impulsowej przy użyciu TDS i sygnału źródłowego MLS do oceny akustycznej, ocena wskaźnika jakości akustycznej dla sal konferencyjnych i audytoryjnych oraz ekspozycja na hałas.

 

Role in RESHeat:

  • Analiza zapotrzebowania budynku na energię oraz opracowanie modeli numerycznych dla instalacji demonstracyjnej RESHeat we Włoszech
  • Walidacja opracowanych modeli z wynikami eksperymentalnymi.

Wsparcie w optymalizacji układu RESHeat dla włoskiego obiektu demonstracyjnego